sobota, 1 września 2018

"Niebezpieczna znajomość, niebezpieczna miłość" Jane Harvey-Berrick"..musisz przejść milę w czyichś butach nim możesz go oceniać."

   Szczerze mówiąc, zasiadając do lektury nie miałam zielonego pojęcia, co mnie czeka, opis jak i okładka intrygowały, jednak mimo wszystko miałam lekkie obawy. Bałam się, że książka posiadając ponad 500 stron po pewnym czasie stanie się monotonna i po prostu nudna - jednak niepotrzebnie. "Niebezpieczna znajomość, niebezpieczna miłość" to jedna wielka niewiadoma. Każdy rozdział zaskakuje, a akcja potrafi w niektórych momentach zwalić z nóg. Otrzymałam coś, czego się zdecydowanie nie spodziewałam.   Daniel Colton to chłopak, który potrafi zawrócić w głowie każdej dziewczynie. Przystojny i niebezpieczny, jego wygląd sprawia, że dziewczyny marzą o nim, a mężczyźni  zazdroszczą. Jest humorzasty, skryty, zimny i ponury - nie lubi rozmawiać z ludźmi, najchętniej w ogóle z nikim by nie zamieniał słowa. Mieszka wraz ze swoim starszym bratem Zefem. W domu ciągle organizowane są domówki - tak naprawdę to jedna wielka impreza. Potrzebujesz piwa, wódki, narkotyków? Wbijaj do Coltonów!
   Lisanne Maclaine to kompletne przeciwieństwo Daniela. Grzeczna, dobrze wychowana, cicha i mądra. Zawsze nienagannie ubrana, a jej zachowanie - perfekcyjne. Kiedy zatem zostaje im zlecone zrobienie razem projektu zanosi się na jedną, wielką katastrofę. Jednak z upływem czasu razem spędzonego okazuje się, że za wyrachowanym i zimnym chłopakiem kryje się mądry i niezwykle zabawny osobnik. Z  każdą chwilą coraz więcej tajemnic zostaje odkrytych i Lissana zauważa, że coraz większą trudność sprawia jej bycie powierniczką Daniela.
   Szczerze mówiąc, nie sądziłam, że ta pozycja aż w takim stopniu przypadnie mi do gustu. Obawiałam się, że zanudzę się na śmierć, bo ile można pisać o jednym i tym samym? Okazuje się jednak, że można i to całkiem sporo, bo książka zawierając ponad 500 stron nie nudzi czytelnika ani jednym rozdziałem. Zawsze coś się dzieje, wszystko staje im na drodze do szczęścia bohaterów. Do tego sekret chłopaka jest tak niesamowicie dopracowany przez autorkę, czasami trudno uwierzyć, że udało jej się umieścić w powieści taki "problem". Właśnie za to pokochałam Daniela. Jego życie nie było usłane różami - wszystko zostało obrócone przeciwko niemu, a mimo to próbował wstawać z łóżka każdego dnia z podniesioną głową. Nie poddawał się, mimo wielu przeciwności losu. Lisanne to z kolei innego rodzaju bohater. Odważna, gotowa stawać czoła problemom, mimo to nie polubiłam jej jakoś przesadnie. Jej zachowanie w niektórych momentach wydawało mi się irracjonalne i nienaturalne. Pisarka wykreowała mądrą i inteligentną bohaterką, a mimo to czasami jej zachowanie było gorsze niż po prostu "głupie". Czegoś mi w niej zabrakło.   Podobało mi się również to, że autorka starała się każdego z bohaterów w jakiś sposób rozwinąć. Daniel na początku książki był (ładnie mówiąc) "dupkiem", nie zwracał uwagi na nikogo, starał się omijać ludzi, a na pytania odpowiadał z wielką niechęcią. Za to z każdym rozdziałem, na naszych oczach przechodził metamorfozę. Jego charakter z każdą stroną zmieniał się na lepsze. Urzekło mnie to i skradło serce. Wydaje mi się, że najmniej zmieniła się Lisanne. Sama nie wiem czy tylko w moim odczuciu nie zmieniła się ona prawie w ogóle, czasami można było dostrzec jakieś różnice w jej zachowaniu, jednak nie było ich wiele - wydaje mi się, że dałoby się policzyć je na palcach jednej ręki. Autorka w świetny sposób rozwija znajomość bohaterów. Wszystko biegnie swoim tempem, bohaterowie się poznają, zaprzyjaźniają, a dopiero później, podsycając naszą ciekawość, zaczyna rodzić się między nimi ogromnie głębokie uczucie. Wiadomo i tutaj ich znajomość wiele razy zostaje wystawiona na próbę. Przypominało to trochę jazdę kolejką górską - nigdy nie wiadomo, co cię czeka.

   Całość została napisana lekkim i przyjemnym językiem. Historia mimo że nie należy do najlżejszych została poprowadzona płynnie, dzięki czemu nawet trudne i bolesne tematy zostały pięknie ubrane w słowa. Książka wciąga i intryguje, podczas pożerania tej historii nie raz miałam łzy w oczach. Czasami udało się jej wywołać nawet uśmiech na ustach. Spodobało mi się również to, że nie do końca wiadomo jak pozycja się skończy. I mogę przyznać z ręką na sercu, że takiego finału nie oczekiwałam. Zdecydowanie polecam każdemu!

Książka: Niebezpieczna znajomość, niebezpieczna miłość
Tytuł oryginału: Dangerous to Know & Love
Autor: Jane Harvey-Berrick 
Tłumaczenie: Mateusz Grzywka 
Ilość stron: 534 
Data wydania: 30 Lipiec 2018 
Wydawnictwo: NieZwykłe 
Za możliwość przeczytania tej niesamowitej książki z całego serca dziękuję Wydawnictwu NieZwykłemu! 

2 komentarze:

  1. Książka już czeka w mojej biblioteczce. Cieszę się, że wzbudza emocje i jestem ciekawa tego nieoczekiwanego zakończenia. 😊
    Pozdrawiam serdecznie i zapraszam w moje skromne blogowe progi. 😊

    OdpowiedzUsuń
  2. Póki co daruję sobie tę książkę, ale będę ją miała na uwadze. ;)

    OdpowiedzUsuń

Witaj!
Witam Cię serdecznie w moich skromnych progach.
Moje królestwo staram się prowadzić skrupulatnie i starannie. Jednak jak wiadomo każdemu, nie wszystko jest idealne, dlatego jeżeli masz jakieś uwagi lub pomysł na ulepszenie bloga, to pisz śmiało! Każdy pomysł jest na wagę złota. Każdą radę bądź sugestię przemyślę dokładnie.
Jestem blogerką, dlatego zależy mi na wyświetleniach i obserwatorach. Jeżeli podoba się Ci się to, co robię, zostaw komentarz pod postem lub dołącz do obserwatorów bloga :)
Lubię wiedzieć, że moje słowa do kogoś docierają, a nie idą na wiatr.
Tak więc nie przedłużając zapraszam do mojego świata, gdzie książki stanowią jego centrum.